Amicalul Viitorul Constanţa – Mordavia Saransk a durat 45 de minute

În primul amical al verii, Viitorul Constanța a remizat cu Mordavia Saransk, echipă din Rusia, scor 1-1. Meciul a durat doar 45 de minute, fiind întrerupt de o furtună puternică, care s-a abătut asupra stadionului din Bolu. Golurile partidei au fost marcate de Dimidko, în minutul 2, pentru fosta echipă a lui Dorinel Munteanu și Vlad Rusu, minutul 21, pentru dobrogeni. În acest meci au debutat, la formația antrenată de Cătălin Anghel și Norbert Niță, Mitrea și Năstăsie. Viitorul va susține următorul meci amical pe 4 iulie, cu formația Al Shoalah, locul 9 în prima ligă din Arabia Saudită. În aceste zile conducerea clubului a mai perfectat un transfer. Fundașul central, Sorin Ghionea, în vârstă de 34 de ani a semnat cu formația de seniori a Academiei Gheorghe Hagi. Fostul stelist a evoluat din 2008, la Concordia Chiajna.