Acasă > Sport > Marian Drăgulescu a câștigat argintul la sărituri, în cadrul Campoinatului Mondial de gimnastică

Marian Drăgulescu şi-a făcut o revenire triumfală la Campionatele Mondiale de gimnastică, conform prosport.ro. Ţinut în afara lotului pentru o bucată de timp, „Marocanul” a dovedit că are valoare şi după ani de pauză. Calificat în finala de la sărituri, Drăgulescu a avut două evoluţii sigure şi a terminat pe locul 2. După 6 ani, Marian a cucerit o nouă medalie la Mondiale. Sportivul de aproape 35 de ani şi-a trecut în palmares a 10-a medalie la Campionatele Mondiale, a 6-a la sărituri (4 de aur şi 2 de argint). El a fost întrecut numai cu 50 de sutimi de nord-coreeanul Ri Se Gwang, care a încheiat concursul cu 15.450. Prin acest rezultat de execpţie, Drăgulescu este şi primul gimnast român calificat direct la Jocurile Olimpice de la Rio. Conform criteriilor de calificare, medaliaţii pe aparate se califică direct. România a încheiat Mondialele de gimanstică de la Glasgow cu două medalii, un argint – Marian Drăgulescu (sărituri) – şi un bronz – Larisa Iordache (individual compus)