Salvarea se joacă în ultima rundă

Vineri seară, în Groapă, elevii lui Cătălin Anghel nu au reușit să obțină ceea ce și-au propus: un rezultat bun care să îi mențină pe linia de plutire. Din păcate, Săgeata Năvodari a pierdut meciul cu 4-1, după o evoluție ștearsă, Dinamo dominând în întregime partida disputată în capitală.

Scorul a fost deschis în minutul 18 de Lazăr cu un șut din interiorul careului, după care în minutul 24, George Țucudean a făcut 2-0 pentru Dinamo, marcând cu capul, pe colțul scurt, după o centrare a lui Cosmin Matei. În minutul 42, Cosmin Matei a prins un șut de senzație, de la 18 metri, și a stabilit scorul la pauză: Dinamo – Săgeata 3-0.

În a doua repriză, Dinamo a început fulminant și a ratat câteva mari ocazii de a se distanța la patru goluri, dar Săgeata a reușit să echilibreze partida și a avut câteva situații de a reduce din scor.

Numai că în minutul 75, tânărul Lazăr a mai împins mingea încă o dată în poarta năvodărenilor, cu un al doilea șut din interiorul careului și a ridicat scorul la 4-0.

În minutul 89, Viorel Dinu a înscris golul de onoare pentru năvodăreni.

Salvarea de la retrogradare se joacă în ultima etapă, când Săgeata este obligată să câștige la Constanța, contra celor de la CFR Cluj, cu condiția ca echipele Viitorul, FC Brașov și ACS Timișoara să nu învingă în partidele pe care le au de disputat.

Sursă foto: captură Digi Sport 1