Baia Mare, prima victorie în Liga Campionilor

Echipa HCM Baia Mare a învins formația poloneză MKS Selgros Lublin cu scorul de 30-25 (16-12), vineri, în fața propriilor spectatori, într-o partidă din cadrul Grupei D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Echipa din Baia Mare a început mai slab (6-9), dar și-a revenit și a condus la pauză la o diferență de patru goluri (16-12). HCM a controlat repriza secundă, având uneori un avantaj de 7 goluri (27-20, min. 50), iar victoria sa este indiscutabilă.

Costică Buceschi a folosit echipa: Paula Ungureanu, Barbara Arenhart — Alexandra Do Nascimento (6 goluri), Laura Oltean (2), Eliza Buceschi (4), Gabriella Szucs (2), Valentina Ardean Elisei (4), Anastasia Lobaci (2), Elena Gjeorgjievska (3), Ksenia Makeeva (1), Luciana Marin (1), Timea Tătar, Ekaterina Davîdenko (2), Adriana Nechita (1), Camilla Herrem, Bianca Tiron (2).

De partea cealaltă, antrenoarea Sabina Wlodek a aliniat echipa: Ekaterina Djukeva, Aleksandra Baranowska — Jessica Da Silva Quintino (1 gol), Dorota Malek (5), Agnieszka Kocela (6), Malgorzata Rola, Marta Gega (5), Patricia Diane De Jesus, Kristina Repelewska (2), Katarzyna Kozimur, Joanna Drabik (4), Valentina Nesteriuk, Alesia Mihdaliova (1), Kamila Skrzyniarz (1), Honorata Syncerz, Joanna Szarawaga.

Arbitri au fost croații Dalibor Jurinovic și Marko Mrvica, iar delegat EHF a fost slovenul Tomo Vodopivec.

Celălalt meci al grupei va avea loc sâmbătă, între Larvik (Norvegia) și Metz Handball (Franța). Campioana României va susține al doilea joc în data de 25 octombrie, în Hexagon, cu Metz Handball.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu)

Sursă foto: romanialibera.ro