Acasă > Sport > BC Farul Constanța nu a reușit să părăsească ultimele două locuri din Liga Națională

BC Farul Constanța își pusese mari speranțe în meciul de la Timișoara, cu Timba. Fariștii veneau după o victorie clară câștigată la Constanța în dauna celor de la Gaz Metan Mediaș și au abordat disputa de pe Bega, cu un moral foarte bun. Asta le-a și permis să conducă după primul sfert și să mențină strâns scorul la pauza mare , 42- 40 în favoarea gazdelor. În partea secundă concentrarea i-a părăsit pe elevii antrenorului Costel Cernat și bănățenii s-au distanțat decisiv. Scor final, Timba Timișoara – Farul Constanța 80 – 65. Fariștii rămân pe locul 15, cu 20 de puncte, cu unul mai puțin decât echipa din Miercurea Ciuc și la 3 puncte de Timba. Cei mai eficienți jucători dobrogeni, în meciul de la Timișoara au fost,Marcovic și Tomasevic, cu câte 15 puncte și Minea autor a 12 puncte. Sâmbătă, 26 ianuarie, BC Farul va juca, la Constanța, cu CSS Giurgiu și ea o formație aflată în subsolul clasamentului.