joi, septembrie 19, 2019
Acasă > Sport > Box feminin: Lăcrămioara Perijoc, finalistă la Cupa Națiunilor din Serbia

Box feminin: Lăcrămioara Perijoc, finalistă la Cupa Națiunilor din Serbia

Pugilista Lăcrămioara Perijoc s-a calificat în finala categoriei 57 kg din cadrul Cupei Națiunilor la box feminin. Sportiva, antrenată de Adrian Lăcătuș și Constantin Gălbenușe, a învins-o la puncte, în semifinale, pe pugilista de origine indiană Pavitra și o va înfrunta în următoarea partidă pe bulgăroaica Svetlana Staneva. Alături de Perijoc au participat în semifinale și Melinda Pantiș, la categoria 51 kg, aceasta fiind învinsă, la puncte, de rusoaica Saiana Sagataeva, dar și Claudia Nechita la 54 kg, care a pierdut în fața franțuzoaicei Marine Rostan. La competiția sportivă desfășurată la în Serbia, România a fost reprezentată de un lot alcătuit din 8 pugiliste.

Autor: Raluca Damian