duminică, iunie 16, 2019
Acasă > Sport > Campionii de la CSU Ploiești s-au impus la Constanța

Campionii de la CSU Ploiești s-au impus la Constanța

Reveniți după o pauză de 7 ani în prima Ligă, baschetbaliștii dobrogeni au dat o replică bună unui adversar net superior. Meciul BC Farul Constanța – CSU Ploiești, din prima etapă a Ligii naționale la baschet masculin, s-a încheiat cu victoria prahovenilor, scor 74- 56, după ce la pauză conduceau cu 31-27. Gazdele au stat aproape de valorosul lor adversar doar în prima jumătate a jocului. Plusul de valoare și de experiență a făcut diferența spre finalul partidei. Cei mai eficienți jucători au fost: Rob Wallace-22 de puncte și Booth, de la gazde, cu 14 puncte, respectiv Tica- 26 de puncte și Burlacu-14, de la oaspeți. Un alt joc contând pentru prima etapă, dintre echipele Tg. Mureș și BC Timișoara, s-a încheiat cu scorul de 72- 85.