miercuri, iulie 17, 2019
Acasă > Sport > Costa Rica, în sferturile Cupei Mondiale la fotbal

Costa Rica, în sferturile Cupei Mondiale la fotbal

Meci de un dramatism deosebit la Recife. Costa Rica și Grecia au încheiat la egalitate, scor 1-1, primele 90 de minute din meciul lor din optimi. Nord-americanii au deschis scorul prin Bryan Ruiz, în minutul 52. L-au pierdut pe Duarte, eliminat în minutul 66 pentru două galbene și s-au văzut egalați în prelungiri, în minutul 90+1, prin golul lui Papastatoulos. Prelungirile nu au mai adus nimic nou și au urmat loviturile de departajare. Elevii antrenorului Jorge Luis Pinto au gestionat mai bine momentul și s-au impus cu scorul general de 6-4. Pentru Costa Rica, calificarea în sferturi este o premieră absolută, echipa central-americană urmând să întâlnească. Grecii se văd eliminați dramatic și părăsesc competiția. Primul joc oficial pentru selecționata elenă va fi cel cu România, de la Atena, din 7 septembrie, contând pentru preliminarile Euro 2016.

Redactor: Nicu Dolea.