marți, 11 august 2020
Acasă > Sport > Dezamăgire la dublu, în Cupa Davis

Dezamăgire la dublu, în Cupa Davis

Dezamăgire pentru spectatorii prezenți sâmbătă la Arena Tenis Club IDU din stațiunea Mamaia, la meciul de cupa Davis dintre România și Slovacia. Dublul românesc, Florin Mergea-Horia Tecău, a pierdut sec, în trei seturi, scor 5-7, 3-6, 3-6 în fața perechii slovace alcătuită din Martin și Zelenay. Partida s-a disputat practic în primul set, când pe greșelile de final ale lui Florin Mergea, slovacii au reușit să se impună cu 7-5, după care tenismenilor noștri nu le-a mai mers deloc jocul pregătit pentru meciul de cupa Davis, slovacii fiind tot timpul cu un pas înainte.  Cu un moral perfect după câștigarea primului set, Martin și Zelenay au controlat setul al doilea și s-au impus cu 6-3, deși la un moment dat, Tecău și Mergea se apropiaseră la 3-4 și toți spectatorii români sperau într-o revenire. Din păcate, această revenire nu s-a făcut simțită nici în setul al treilea, în care slovacii au condus chiar cu 5-2, și s-au impus în final cu scorul de 6-3. După meciurile din primele două zile, Slovacia conduce România, la Mamaia, cu scorul de 2-1 și pornește cu prima șansă în obținerea victoriei, dat fiind faptul că numărul unu al echipei este Martin Klizan care în meciul de simplu cu Adrian Ungur, disputat vineri, a arătat că este foarte greu de învins, dacă nu chiar imbatabil în fața jucătorilor români. Duminică urmează cele două meciuri de simplu, în urma căreia vom afla cine va urca în barajul pentru Grupa Mondială: România sau Slovacia.