duminică, 9 august 2020
Acasă > Sport > Dramatism la Valencia

Dramatism la Valencia

Finalistele ediției 2014 a Europa League vin și ele din Peninsula Iberică. FC Sevilla și Benfica Lisabona vor juca pe 14 mai, cu trofeul pe masă, pe stadionul Juventus din Torino. În manșa retur a semifinalelor, Juventus Torino și Benfica Lisabona au încheiat la egalitate, scor 0-0, iar lusitanii s-au calificat grație lui Da Luz, scor 2-1. La Valencia, dramatismul a atins cote de neimaginat. Până la pauză, liliecii remontaseră handicapul din Andaluzia, 2-0, prin goluri marcate de Feghouli, minutul 14 și Jonas, minutul 26. În partea secundă, gazdele au mai marcat o dată, prin Mathieu, în minutul 69. Meciul se îndrepta spre o calificare a Valenciei. În ultimul minut de prelungire, al patrulea gol a produs drama gazdelor, după ce Mbia a marcat și a trimis formația andaluză în finala de la Torino. 2014 este indiscutabil anul ibericilor. Real și Atletico din Madrid își vor disputa Champions League, la Lisabona, iar FC Sevilla și Benfica Lisabona se vor lupta la Torino, pentru Europa League.

Redactor: Nicu Dolea.