luni, februarie 24, 2020
Acasă > Sport > Echipa României a învins reprezentanta Islandei, în cadrul Campionatului European de handbal feminin din Serbia 2012

Meciul România-Islanda, din cadrul Campionatului European de handbal feminin, s-a jucat miercuri seară. Victoria era obligatorie, pentru ca româncele să se califice în faza a doua a competiţiei, după ce marţi au terminat la egalitate cu Rusia. În meciul cu Rusia, fetele lui Gheorghe Tadici au avut o primă repriză excelentă, conducând la pauză cu 12-7. Din păcate, a doua repriză le-a avantajat pe rusoaice, care au revenit surprinzător în joc. Au egalat chiar în ultimul minut al partidei. Meciul România Islanda a fost unul extrem de dificil,  în care fetele au avut de suferit mai mult decât s-ar fi aşteptat. Cristina Neagu a înscris un singur gol, iar Aurelia Brădeanu a marcat 6 goluri. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Danemarca.