Acasă > Sport > FC Viitorul s-a calificat în turul al doilea al UEFA Youth League

FC Viitorul s-a calificat în turul al doilea al UEFA Youth League

FC Viitorul Constanța s-a calificat, miercuri, în turul al doilea al competiției de fotbal UEFA Youth League, secțiunea rezervată campioanelor naționale de juniori Under-19, după ce a învins formația belarusă FC Minsk cu scorul de 5-1 (0-1), pe Terenul Central din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, în manșa secundă a primului tur preliminar, relatează agerpres.ro. Echipa antrenată de Vasile Mănăilă terminase la egalitate, 2-2, în prima manșă, și a obținut calificarea în faza următoare grație unei reprize secunde de excepție. În turul al doilea, FC Viitorul va da piept cu campioana Cehiei, FK Pribram, care s-a impus cu 2-0 (acasă) și 2-1 (deplasare) în fața echipei Zimbru Chișinău. Învingătoarea va juca în play-off (pe 9/10 februarie, în manșă unică), acasă, cu o echipă clasată pe locul secund în grupele Youth League, secțiunea Champions League.