marți, 22 septembrie 2020
Acasă > Sport > Finala Campionatelor Naționale de lupte pentru juniori, desfășurată la Tulcea

Finala Campionatelor Naționale de lupte pentru juniori, desfășurată la Tulcea

La Tulcea s-a desfășurat finala Campionatelor Naționale de lupte rezervată juniorilor cu vârste cuprinse între 18 și 20 de ani. Întrecerile au avut loc la libere și greco-romane masculin și libere feminin. Recolta de medalii a delegației dobrogene a fost mai săracă ca de obicei: 4 medalii, dintre care una de aur, prin Simona Tudor de la CSS Mangalia, la 55 Kg. De asemenea, Mădălin Pârvulescu, de la CSS Mangalia, a câştigat argintul la categoria 84 Kg. Două medalii de bronz au câștigat luptătorii de la LPS Nicolae Rotaru, Ștefan Marin la 120 Kg, în concursul de la libere și Ozgen Iliași, la categoria 46 Kg, la greco-romane. Alți 3 sportivi formați la Constanța, dar care acum sunt legitimați la alte cluburi mai potente financiar, au câștigat titlurile naționale. Este vorba de frații Ion și Vlad Caraș și de Iulian Grăjdean. Cu ei în echipă Constanța s-ar fi clasat pe primul loc în clasamentul pe medalii.

Redactor: Nicu Dolea.