marți, februarie 18, 2020
Acasă > Sport > Fotbal – Liga I: Astra Giurgiu – Dinamo 1-4

Fotbal – Liga I: Astra Giurgiu – Dinamo 1-4

Campioana sezonului trecut, Astra, a inceput noua stagiune umilita de Dinamo, chiar la Giurgiu. ”Cainii” s-au impus cu 4-1 intr-un meci pe care adversara l-a incheiat cu un om mai putin si in care Ovidiu Hategan a acordat trei penalty-uri.

Scorul a fost deschis de catre Harlem Gnohere, dintr-un penalty obtinut de catre Palic, si majorat de catre Vali Lazar, inainte de pauza, dupa o pasa primita de la atacantul care a reusit primul gol. Imediat dupa reluare, Hategan a dat penalty si pentru Astra dupa un contact intre Mevlja si Daniel Niculae in careul lui Branescu, iar brazilianul Boldrin a redus din diferenta.

Peste alte 20 de minute, Palic a mai obtinut o lovitura de la 11 metri pentru Dinamo, pe care Gnohere a transformat-o din nou fara probleme. In scurt timp, Astra a ramas in zece, dupa o intrare foarte dura a lui Alexandru Stan asupra lui Lazar, iar, in faza urmatoare, atacantul francez a reusit hat-trick-ul, dupa ce l-a invins pe Silviu Lung si din actiune.

Ioan Andone isi incepe, astfel, cel de-al treilea mandat pe banca lui Dinamo cu dreptul, in timp ce Astra pierde categoric chiar inaintea debutului in preliminariile UEFA Champions League, giurgiuvenii urmand sa joace miercuri, acasa, impotriva lui FC Copenhaga.

Echipele de start:

ASTRA: Lung – Vangjeli, Geraldo, Oros, Morais – Teixeira, Takayuki, Boldrin – Ionita, Florea, De Amorim.
Antrenor: Marius Sumudica.

DINAMO: Branescu – Romera, Nedelcearu, Mevlja, Filip – Anton, Busuladzic, Palic – Rotariu, Gnohere, Lazar.
Antrenor: Ioan Andone

min.90+3 – Final
min.90+1 – Junior Morais suteaza peste poarta, dintr-o lovitura libera.
min.82 – Gnohere este inlocuit cu Patrick Petre.
min.80 – Anton este schimbat cu Ionut Serban.
min.76 – GOL! – Gooooooooooooooool Dinamo! Gnohere reuseste hat-trick-ul din situatie de singur cu portarul.
min.74 – Lazar este inlocuit cu Hanca.
min.70 – GOL! – Gooooooooooooooooool Dinamo! Gnohere transforma fara probleme si de aceasta data.
min.69 – Inca un penalty pentru Dinamo. Oros l-a faultat in careu pe Palic.
min.65 – Boudjemaa a intrat in locul lui Florea.
min.62 – Gnohere suteaza in plasa laterala.
min.60 – Daniel Niculae reia cu capul pe langa poarta.
min.49 – GOL! – Goooooooooooooool Astra! Fernando Boldrin suteaza in vinclu de la 11 metri.
min.48 – Penalty pentru Astra, dupa un fault al lui Mevlja asupra lui Daniel Niculaie.
min.47 – Tot la pauza, Daniel Niculae a intrat in locul lui Teixeira.
***     Rotariu suteaza in bara, din unghi, cu poarta goala.
min.46 – A inceput repriza a doua.
***     Schimbare la pauza facuta de Sumudica: Stan intra in locul lui Vangjeli.
min.45+2 – Pauza.
min.44 – GOL! – Goooooooooooooooool Dinamo! Lazar face 2-0 dupa o pasa primita de la Gnohere!
min.41 – Geraldo respinge gresit un minge si este aproape de autogol.
min.36 – Palic primeste cartonasul galben.
min.27 – Galben pentru Vali Lazar.
min.23 – GOL! – Goooooooooooooool Dinamo! Gnohere transforma penalty-ul fara probleme!
min.22 – Seto il doboara pe Palic in careu, iar Ovidiu Hategan da penalty pentru Dinamo.
min.20 – Branescu retine sutul lui Teixeira.
min.18 – Ionita suteaza de la distanta, insa o face departe de poarta lui Branescu.
min.15 – Debut de meci lipsit de ocazii la Giurgiu.
min.1 – Meciul a inceput cu o mica intarziere cauzata de fanii dinamovisti care au aruncat cu petarde in teren.