HCM, coșmarul Științei Bacău

HCM Constanţa a câştigat cu 24-22 (12-10) în faţa echipei Ştiinţa Bacău, chiar pe terenul acesteia, în primul meci al etapei a 10-a din Liga Naţională de handbal masculin.

Potrivit prosport.ro, în ultimii trei ani, handbalul masculin a fost dominat de disputa la vârf dintre HCM Constanţa şi Ştiinţa Bacău. Meciurile au fost mai mereu aprinse, dar de fiecare dată s-a impus aceeaşi formaţie, echipa lui Zvonko Sundovski: fie că bătălia s-a dat în Liga Naţională, fie în Cupa României. La începutul acestui sezon, Ştiinţa a reuşit pentru prima dată să-i sufle un trofeu Constanţei, în Supercupa României. Victoria a fost obţinută însă la masa verde, după ce Ştiinţa a contestat dreptul de joc al muntenegreanului Rakcevic. În teren, scorul a fost 24-21 pentru HCM.

Atât Ştiinţa Bacău, cât şi HCM Constanţa n-au uitat de duelurile tari din ultimii ani, chiar dacă între timp, în lupta pentru supremaţie, au apărut şi alte formaţii cu pretenţii. Cu o echipă completă după revenirile lui Rakcevic şi Popescu, Constanţa a fost cea care a făcut legea. Nervii au fost întinşi la maximum încă din primele minute, motiv pentru care arbitrii Harabagiu şi Stănescu au dictat trei eliminări până în minutul 8, scrie prosport.ro.

Eliminările au curs pe bandă rulantă, iar Constanţa a condus aproape mereu la 2-3 goluri diferenţă. Finalul a fost însă demn de un derby, a avut încrâncenare, dramatism. Campionii au avut nervii tari şi o apărare perfectă, astfel că au gestionat finalul după buna dispoziţie. În schimb, Ştiinţa s-a precipitat şi s-a pierdut într-o forţare în atac, când s-a intrat în ultimul minut, la scorul de 23-22.  Liniştea a fost adusă definitiv de Cutura, care a marcat în ultimele secvenţe pentru 24-22. Cu acest rezultat, HCM Constanţa a trecut pe locul 1 provizoriu.

Sursa: prosport.ro

Sursă foto: sport.bacaul.ro