Acasă > Sport > Întrecere iberică în semifinala Champions League

Întrecere iberică în semifinala Champions League

Cea de a 59-a finală de Champions League, incluzând aici și pe cele disputate sub titulatura de Liga Campionilor, are o particularitate aparte. Este prima care are drept protagoniste două echipe din același oraș, Madrid. În cea de a doua semifinală, Atletico Madrid a câștigat, la Londra, meciul retur cu Chelsea, scor 3-1, după ce pe Vicente Calderon s-a înregistrat o remiză albă. Gazdele au deschis scorul prin Fernando Torres, fostul jucător al spaniolilor, în minutul 36, dar au fost egalate până la pauză, gol Adrian, minutul 44. În partea a doua, elevii lui Diego Simeone au controlat ostilitățile și au mai marcat de două ori. Diego Costa, din penalty, în minutul 60 și Arda Turan, 12 minute mai târziu. O victorie meritată, obținută de echipa mai ofensivă, care a știut cu inteligență să dejoace planul pus la cale de Jose Mourinho. Pe 24 mai, la Lisabona, pe Estadio da Liz vom asista la o finală 100% iberică, Real – Atletico, aceleași două super echipe care își dispută și titlul în La Liga.

Redactor: Nicu Dolea.