Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat șase noi contracte de investiții cu finanțare prin POIM.
Două dintreacestea, în valoare totală de 4 milioane de euro, vor contribui la decongestionarea traficului rutier greu în Portul Constanța.
Banii vor fi folosiți pentru construirea unui drum de acces cu o lungime de 2,23 km și a două parcări (cu o suprafață cumulată de peste 21.000 de metri pătrați) în zona cheului fluvio-maritim și în zona de Sud a Portului Constanța.
Și pentru dezvoltarea operatorilor privați din Portul Constanța am semnat 3 contracte de finanțare prin POIM:
– 53,68 milioane de euro sunt alocați pentru construcția unui Terminal Multimodal cu platformă portuară;
– 8,19 milioane de euro vor fi folosite pentru dezvoltarea unor facilități de operare a containerelor și a mărfurilor;
– 26,58 milioane de euro vor finanța construcția unui terminal de produse petroliere.
Fondurile provin din alocarea suplimentară de 450 de milioane de euro pe care Ministerul Transporturilor a solicitat-o pentru POIM după atragerea întregii alocări din cadrul acestui program european.
Sursa: Sorin Grindeanu