Wednesday, 21 November 2018
Acasă > Sport > „Maratonului Nisipurilor” pe plaja din Mamaia

„Maratonului Nisipurilor” pe plaja din Mamaia

Duminică, pe plaja din Mamaia, pentru prima oară în Europa, va avea loc o cursă de maraton pe nisip. În deschiderea „Maratonului Nisipurilor”, sâmbătă s-a desfășurat o cursă populară de 5 km, rezervată tuturor iubitorilor de alergare în aer liber. Au luat startul peste 200 de alergători de toate vârstele. Startul a fost dat de multiplul campion și recordman național Ilie Floroiu.  A fost prezentă la deschidere și Elena Frâncu, membră a Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

„Este vorba despre singurul eveniment și singurul maraton pe nisip din Europa. Avem probele de maraton, semimaraton și 10 kilometri. Așteptăm participanți din cinci țări, Coreea de Sud, Irlanda, Japonia, Franța și Portugalia.” a spus organizatorul Daniel Antonaru.

Întrecerea de astăzi a fost o repetiție reușită pentru competiția oficială de duminică, la care vor alerga atleți profesioniști din mai multe țări ale lumii.

Redactor: Nicu Dolea.