sâmbătă, 29 februarie 2020
Acasă > Sport > O victorie muncită

O victorie muncită

Steaua a suferit mult, mai ales în repriza secundă, pentru cele trei puncte puse în joc, la partida cu Rio Ave, de pe Arena Națională. Meciul a fost frumos, cu numerose situații de poartă și cu trei goluri spectaculoase. Raul Rusescu a asigurat victoria gazdelor după reușitele din minutele 17 și 45, ultima cu un șut plasat de la 25 de metri. Lusitanii au redus din diferență după trasorul expediat de venezueleanul Del Valle, în minutul 48. A urmat o sarabandă de ratări la cele două porți și elevii lui Costel Gâlcă își mai trec în cont trei puncte foarte importante în economia grupei.

În celălalt meci al grupei J, s-a consemnat o surpriză, cel puțin din prisma proporțiilor scorului, danezii de la Aalborg câștigând cu 3-0 disputa cu Dinamo Kiev. După această rundă, Rio Ave a ieșit practic din calcule, iar Steaua, Dinamo Kiev și Aalborg sunt la egalitate, cu câte șase puncte. Steliștii mai au de jucat, în Portugalia, pe 6 noiembrie, cu Rio Ave, în Danemarca, cu Aalborg, și acasă cu Dinamo Kiev.

Redactor: Nicu Dolea.