Percheziții la persoane bănuite de trafic de droguri de mare risc

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Timișoara, au pus în aplicare 19 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Lugoj, orașul Făget și mai multe comune din județul Timiș, într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și  efectuarea, fără drept, de operaţiuni cu produse susceptibile a avea efect psihoactiv.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite și ridicate diferite cantități de canabis și  5 plante de canabis (drog de risc), o pungă conținând substanță cristalină 3-CMC (drog de mare risc), aproximativ 10 grame substanță psihoactivă 2 MMC, porționată și ambalată pentru vânzare, grindere, cântare electronice, precum și alte mijloace de probă.

De asemenea, 14 persoane, cu vârste între 19 și 35 de ani, au fost reținute.

Ieri,  6 noiembrie, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș cu propunerea de arestare preventivă a 12 persoane cercetate. Față de două persoane, procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Timișoara au luat măsura controlului judiciar.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul I.P.J. Timiș și al jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara.

Sursa: Poliția Română

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *