sâmbătă, septembrie 21, 2019
Acasă > Sport > România a reușit să califice două echipe în primăvara europeană

România a reușit să califice două echipe în primăvara europeană

Steaua și-a materializat șansele și s-a calificat de pe primul loc din grupa E în primăvara europeană. Deși a trecut prin momente grele, jucând o repriză cu un om mai puțin, după eliminarea lui Tănase, din minutul 48,echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf a remizat pe terenul danezilor de la FC Copenhaga și, cu 11 puncte, merge mai departe. Golul steliștilor a fost marcat de Raul Rusescu în minutul 73. Gazdele au egalat cu trei minute înainte de final prin Vetokele. În celălalt meci al grupei, s-a consemnat o surpriză de proporții. Norvegienii de la Molde au învins, în deplasare, pe Stuttgart cu 1-0. În asemenea condiții, Steaua se califica chiar dacă ar fi pierdut meciul din Danemarca. România va avea două echipe în primăvara europeană și Steaua și CFR Cluj vor fi capi de serie la tragerea la sorți a şaisprezecimilor de finală din Europa League, care se va efectua pe 20 decembrie.