joi, septembrie 19, 2019
Acasă > Sport > România a suferit un eșec clar în meciul amical disputat în Ungaria, la Balaton, în compania Serbiei

Handbaliștii tricolori pregătiți de selecționerul Eliodor Voica au reușit doar în prima repriză să dea o replică plavilor. La pauză, românii conduceau cu scorul de 12-11. În repriza secundă, sârbii s-au instalat la cârma jocului și diferența pe tabelă a crescut constant în favorea lor. Scor final România – Serbia 23 – 29. În echipa națională au evoluat și doi jucători de la HCM Constanța, Marius Sadoveac și Alexandru Șimicu, autori a câte un gol. Cei mai eficienți jucători din tabăra tricoloră au fost Florea, cu 4 goluri marcate, și Dospinescu, Novanc și Ramba cu câte 3 reușite. Duminică, România va întâlni Ungaria, de la ora 12,40.