Acasă > Sport > România învinsă de Franța la Cupa Mondială de rugby

România învinsă de Franța la Cupa Mondială de rugby

România a pierdut prima partidă jucată la Cupa Mondială din Anglia. Astfel, echipa naţională a României a debutat cu o înfrângere la Cupa Mondială din Anglia pe Olympic Stadium din Londra, unde a cedat în faţa Franţei cu 38-11 (17-6). Începutul de partidă a fost echilibrat, cu un joc atent în defensivă şi agresiv pe înaintare de partea României, astfel că francezii s-au văzut nevoiţi să concretizeze în puncte o lovitură de pedeapsă pentru a tăia din elanul Stejarilor, care au fost aproape de eseu prin Vlaicu, potrivit Federaţiei Române de Rugby. În jumătatea primei reprize, scorul a fost de 3-3, cu câte o tentativă de ţintă din care au marcat Parra, respectiv Vlaicu. A venit însă minutul 29, şi Paulică Ion a fost trimis pe banca pedepselor, inferioritatea numerică fiind exploatată eficient de „cocoşii galici“, care au finalizat de două ori în terenul nostru de ţintă.TR