Acasă > Sport > România stă la mâna Olandei

România stă la mâna Olandei

Naționala de fotbal a României a disputat penultimul meci din grupa D de calificare la Campionatul Mondial din 2014. Tricolorii s-au impus în deplasare cu scorul de 4-0, învingând țara situată pe ultimul loc din grupă, cu 0 puncte, Andorra. După o primă repriză fără prea mari ocazii de a marca, în finalul primei părți atacantul lui Bastia, Claudiu Keșeru a reușit să deschidă scorul. La câteva minute după pauză, Bogdan Stancu a majorat scorul, pentru ca în minutul 62, Gabriel Torje să transforme o lovitură de la 11 metri. Tabela a fost închisă de Costin Lazăr, care a punctat în minutul 85. Chiar dacă tricolorii au câștigat cu 4-0, aceștia au ratat o sumedenie de ocazii, ce le-ar fi dat șansa jucătorilor lui Victor Pițurcă să nu mai stea la mâna Olandei din ultima etapă. După disputarea penultimei etape, Olanda este deja calificată, urmând să întâlnească Turcia, care ocupă a doua poziție cu 16 puncte, urmată de România cu același număr de puncte. Pentru ca tricolorii să ajungă la baraj, Olanda trebuie să bată sau să facă egal cu turcii, iar România să se impună împotriva Estoniei. Există și varianta calificării chiar dacă Turcia câștigă meciul cu Olanda. România trebuie să înscrie cu 4 goluri mai mult decât reușesc turcii să puncteze în poarta olandezilor.

Autor: Sorin Hulubei.