Săgeata Năvodari a fost învinsă de Concordia Chiajna cu scorul de 0-4

Etapa a 15-a a Ligii I a debutat vineri seară cu meciul dintre Concordia Chiajna și Săgeata Năvodari. Vecine în clasament, pe locurile 12 și 13, cele două formații și-au împărțit ocaziile de gol. În prima repriză, în minutul 14, Purece a bătut o lovitură liberă, însă balonul a lovit transversala, salvându-l de la primirea unui gol pe portarul năvodărenilor, Pogacsics. După doar câteva minute, Săgeata putea deschide scorul însă Roman nu a reușit să împingă mingea în poartă după o centrare excelentă în careul de 6 metri a lui Tigoianu. Jucătorii antrenați de Tibor Selymeș au continuat să preseze, iar Concordia a scăpat cu noroc de primirea golului, după ce Vezan a fost blocat de portarul Rîmniceanu în două rânduri. Două minute mai târziu, Purece l-a copiat pe Vezan, ratând singur cu portarul. Goalkeeper-ul Concordiei a reușit din nou o dublă intervenție, după ce Roman în primă fază, iar apoi Tigoianu, nu au reușit să puncteze. Prima repriză a fost încheiată cu alte două intervenții de succes ale portarului Săgeții, Pogacsics, care a fost pe fază la șutul lui Onduku, apoi a blocat și în fața lui Wellington. Deși a avut prima ocazie printr-un șut la colțul lung, expediat puțin pe lângă poartă de Roman, Săgeata a fost echipa care a primit gol. Jucătorul Concordiei, Roșu, a primit o minge în careu și a înscris cu o execuție plasată, fără a-i da vreo șansă lui Pogacsics. În minutul 75, Roșu majorează avantajul din penalty. Cu un minut înainte de expirarea timpului regulamentare, Wellington scapă pe contraatac și face 3-0, după pasa lui Roșu. În minutul 94, Serediuc transformă un penalty obținut tot de el. Ambele formaţii au pierdut în etapa trecută. Săgeata a fost învinsă pe teren propriu de Astra, 3-4, în timp ce Chiajna a pierdut la Mediaş cu Gaz Metan, scor 0-1.

TEXT LIVE

90 + 4’Final de meci! Chiajna se impune cu 4-0

90 +4′ GOL!!! GOL! Serediuc transforma un penalty obținut tot de el

90 + 3′ Serediuc este fault de Mera în careu și arbitrul arată punctul cu var

90 + 1′ Viorel Dinu este avertizat

89′ GOL!!! GOL! Wellington scapă pe contraatac și face 3-0, dupa pasa lui Nelut Rosu

88′ Iese Purece, intră Daniel Florea

83′ Strătilă vede galben pentru simulare

80′ Vezan centrează bine în careu, Roman nu reușește să reia

75′ GOL!!! GOL! Nelut Rosu majoreaza avantajul din penalty

74′ Fonsi respinge cu mâna șutul lui Strătilă, arbitrul acordă penalty

70′ Ultima schimbare la Săgeata, iese Muzac, intră Sorian

68′ Iese Onduku, intră Strătilă

67′ Roman șutează puternic, dar Rîmniceanu respinge

61′ GOL!!! GOL! Nelut Rosu deschide scorul cu un sut plasat din interiorul careului

58′ Roman șutează din marginea careului, mingea trece milimetric pe lângă poartă

55′ Iese Florn Achim, intră Sorin Chițu

50′ Purece înscrie după un corner, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid

49′ Serediuc șutează bine, Pogacsics respinge

47′ Iese Coșereanu, accidentat, intră Serediuc

46′ Prima schimbare la Săgeata, Tigoianu a fost înlocuit de Peteleu

45 + 2′ Sfărșitul primei reprize – Final de primă repriză! Concordia și Săgeata se află la egalitate, 0-0

44′ Roman șutează pe lângă poartă

43′ Valentin Dima vede cartonașul galben

42′ Coșereanu îl depășește pe Achim, pasează pentru Onduku, Pogacsics respinge, dar Wellington nu reușește să reia spre poartă

42′ Ispir primește cartonașul galben după un fault asupra lui Tigoianu

41′ Coșereanu șutează din unghi, Pogacsics scoate balonul

40′ Purece șutează puternic, Pogacsics respinge, balonul ricoșează la Ispir, care trage peste

38′ Dublă ocazie pentru Săgeata! Roman primește o pasă de la Viorel Dinu, dar trimite în Rîmniceanu. Mingea revine la Tigoianu, dar portarul Concordiei respinge din nou

34′ Bucurică centrează pentru Wellington, dar mingea depășește careul

30′ Onduku îl faultează dur pe Achim și vede cartonașul galben

27′ Ratare mare și pentru Concordia! Purece șutează în portar

26′ Vezan șutează de două ori în Rîmniceanu după ce a fost deschis bine în marginea careului

24′ O nouă ocazie pentru Săgeata! Roman a șutat pe lîngă poartă din interiorul careului

19′ Ratare mare pentru Săgeata! Roman este deschis foarte bine în fața porții, dar atacantul trimite puțin pe lângă

17′ Vezan șutează puternic, Rîmniceanu reține balonul

16′ Bucurică centrează în careu, după o bîlbîială a apărării adverse mingea ajunge la Neluț Roșu, a cărui lovitură de cap se oprește în brațele portarului

14′ Ocazie mare pentru Chiajna! Purece execută lovitură liberă, dar șutul său lovește bara transversală a porții lui Pogacsics

13′ Pasă în adîncime pentru Wellington, atacantul Concordiei se descurcă bine între Mera și Filip și obține o lovitură liberă periculoasă

12′ Șut al lui Muzac de la mare distanță, mingea trece peste poartă

11′ Coșereanu execută slab o lovitură liberă, mingea ajunge la Neluț Roșu, care șutează peste poartă

10′ Florin Achim vede și el cartonașul galben, după o intervenție asupra lui Coșereanu în marginea careului

09′ Roman centrează bine în fața porții, Leca deviază și Rîmniceanu reține cu emoții

De partea cealaltă, Săgeata este fără victorie în deplasare, 3 remize şi 4 înfrângeri.

O singură înfrângere a suferit Chiajna acasă în acest sezon, 1-5 cu Pandurii, în rest 3 victorii şi două remize.

07′ Ilie Iordache vede primul avertisment din acest meci, după un fault asupra lui Onduku

04′ Prima încercare ofensivă a celor de la Săgeata, pasa lui Roman este blocată în marginea careului

Săgeata: Pogacsics – Achim, Mera, Filip, Lopez – Muzac, Vezan – Iordache, Dinu, Tigoianu – Roman

Concordia: Rîmniceanu – Dima, Leca, Melinte, Bucurică – Ispir, Roşu – Coşereanu, Purece, Onduku – Wellington

01′ S-a dat startul partidei