marți, 11 august 2020
Acasă > Sport > Sorana Cîrstea și Patricia Țig, calificate în turul al doilea al turneului de la Miami

Sorana CirsteaSorana Cîrstea a câștigat meciul cu Monica Puig (Porto Rico) din runda inaugurală a turneului WTA de la Miami (Florida).

Românca (locul 65 WTA) a înregistrat o victorie în două seturi, scor 6-2, 6-4, în fața campioanei olimpice, ocupanta locului 40 în ierarhia mondială.

Cîrstea s-a impus într-o oră și 9 minute și și-a asigurat un cec de 22.325 dolari și 35 de puncte WTA.

“Sunt foarte fericită că am încheiat meciul în două seturi. Cred că am început bine, însă spre finalul celui de-al doilea set m-am cam retras. Sunt fericită de modul în care am luptat și pentru această victorie”, a spus Sorana după meci.

În runda următoare ea va juca împotriva letonei Anastasija Sevastova (26 WTA).

Și Patricia Țig s-a calificat în runda a doua a turneului WTA de la Miami după ce a învins-o pe britanica Heather Watson.

Românca a obținut o victorie în două seturi, scor cu 7-6 (4), 6-1, după o oră și 24 de minute de joc.

Țig va juca în turul următor împotriva Kristinei Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 22.