miercuri, octombrie 23, 2019
Acasă > Sport > Steaua pierde la mustaţă cu Red Bull Salzburg, scor 2-3

Steaua pierde la mustaţă cu Red Bull Salzburg, scor 2-3

Steaua a înregistrat prima înfrângere din campania de amicale din această vară, fiind învinsă cu 3-2 de Red Bull Salzburg. Realizatoarea eventului în Austria a deschis scorul în minutul 3, Steaua a egalat prin Filip, pentru ca înainte de pauză Red Bull să treacă din nou în avantaj. Tănase a egalat iar după pauză, din penalty, dar Salzburg a marcat golul victoriei în ’73. Red Bull putea face 2-0 în minutul 10, după o lovitură liberă din poziţie periculoasă, însă execuţia lui Jantschier a întâlnit transversala. Doar un minut a trecut şi austriecii au trecut iar pe lângă al doilea gol, Zarate reluând cu capul din 10 metri puţin alături. Steaua a dat semne de revenire în minutele următoare, Rusescu şi Rocha având câteva faze periculoase în preajma porţii adverse. Egalarea a venit, însă, în urma unei faze superbe finalizată cu un şut magnific al lui Lucian Filip de la 25 de metri. Minutul 27 a adus însă al doilea gol al austriecilor, după un contraatac al lui Salzburg care a făcut praf defensiva Stelei. Svento a finalizat cu un şut în diagonală pe jos la colţul din dreapta, Tătăruşanu neavând ce face. Dacă antrenorul austriecilor a efectuat mai multe modificări în startul reprizei a doua, Reghecampf s-a rezumat la o singură înlocuire, locul lui Rusescu fiind luat de Tibi Bălan. Aspectul jocului a rămas aproximativ acelaşi, deşi steliştii au reuşit să mai echilibreze raportul posesiei. Cu 20 de minute înainte de final, Cristi Tănase a scos un penalty după ce a fost faultat în careul advers şi tot el a transformat de la punctul cu var, restabilind egalitatea. Lovitura de pedeapsă a fost executată de două ori de decarul Stelei, prima dată steliştii intrând mai repede în careu, dar de fiecare dată Tănase a înscris. Red Bull a înscris din nou în ’73 prin Savic, proaspăt intrat pe teren, potrivit onlinesport.ro.