Duel între juniori

Stadionul de rugby, Mihai Naca din Constanța a găzduit, joi  un meci internațional de juniori. Tomitanii, campioană națională U 16 a primit vizita englezilor de la RFC Maidenhead. Oaspeții, cu un an mai mari decât Tomitanii s-au impus cu scorul de 22-5. Gazdele s-au comportat onorabil în prima repriză, în care scorul a fost egal 5-5. Singurul eseu al gazdelor a fost marcat de Tiberiu Oțelea. Mai experimentați și mai puternici, englezii au făcut legea după pauză. Prezent la joc, Florian Constantin, președintele Asociației Județene de Rugby, consideră că acest gen de întâlniri sunt extrem de benefice pentru juniorii Constanței.

„Vreau să reamintesc faptul că, în premieră, în cadrul RCJ Farul, am adus doi jucători britanici. În contextul întâlnirilor cu echipele britanice, se reia o veche tradiție. Aici avem ca parteneri prieteni pe care i-am reactivat pe linie de rugby, e vorba de Cristian Tau, fost practicant al jocului cu balonul oval chiar la Farul Constanța, după aceea ofițer de legătură de presă în cadrul Cupei Mondiale 1991, la Cardiff, și care oferă, spre exemplu, într-o notă de pur și simplu patriotism, echipelor engleze, le face cunoscute că aici de joacă rugby, că aici la marginea comunității europene, la malul Mării Negre, este un rugby competitiv, de calitate”, a declarat Florian Constantin, Președinte AJR Constanța.

Ca de obicei, la meciurile Tomitanilor, echipa a fost încurajată de un public entuziast, care a creat o atmosferă frumoasă în tribunele arenei constănțene.