Trei puncte uriașe pentru Săgeata Năvodari

Victorie mare pentru Săgeata Năvodari, care a reușit să se impună azi la Galați, cu scorul de 1-0 în fața echipei Oțelul.

Meciul a fost dominat în prima parte de echipa gălățeană care a avut mai multe oportunități de a marca, în schimb ce Săgeata s-a remarcat doar printr-un șut anemic al lui Achim, care de altfel a și fost schimbat înainte de pauză de antrenorul Cătălin Anghel.

După 45 de minute, tabela de marcaj arăta 0-0, iar cele două echipe își puneau mari speranțe în prestația din a doua repriză.

Mitanul secund a început tot în nota de dominare a gazdelor, dar jucătorii năvodăreni au dovedit că pot ieși periculos pe contra-atac. Dintr-o astfel de fază a ieșit în minutul 58 golul victoriei pentru Săgeata Năvodari. Peteleu a centrat de pe partea dreaptă, mingea a intrat în interiorul careului advers și de acolo, cu o puternică lovitură de cap, Pană a reușit să îl învingă pe goalkeeper-ul gălățean. 0-1!

Din acest moment, linia de mijloc a echipei Săgeata Năvodari a făcut pasul înapoi și nu s-a mai aventurat în atac, decât atunci când gălățenii au rămas descoperiți în apărare. Mai mult, pentru a betona apărarea, în minutul 82, Cătălin Anghel l-a introdus pe fundașul Tudose în locul mijlocașului Vezan. Năvodărenii au trăit periculos în propria jumătate, dar s-au apărat exact și, beneficiind și de un Panagopoulos în zi de grație, au reușit să mențină până la final avantajul minim luat în minutul 58.

Victorie, 3 puncte uriașe, o gură mare de oxigen pentru Săgeata, care etapa următoare va juca la Constanța contra celor de la Ceahlăul Piatra Neamț.